czwartek, 27 stycznia 2011

Zdrowie i ból kręgosłupa

Odczuwasz ból kręgosłupa? Przeczytaj

Autorem artykułu jest ivona86

Masz siedzącą pracę? Wiele godzin jesteś w tej samej pozycji? Twój kręgosłupa daje Ci odczuć, że jest przemęczony i nadwyrężony ?  Ból kręgosłupa jest plaga naszych czasów, 8 h przy komputerze czy też 8 h na nogach to dramat dla kręgosłupa.

Ból często powoduje obniżenie wydajności pracy oraz licznie przybywających osób na zwolnieniach lekarskich. Coraz młodsze osoby skarżą się na dokuczający ból pojawiający się po pracy lub też w jej trakcie.W takich sytuacjach kiedy ból kręgosłupa dotyka coraz młodsze osoby, wizyta u lekarza jest obowiązkiem jakiego nie można uniknąć. Dokładne przeprowadzenie badań oraz dotarcie do przyczyny źródła bólu jest podstawa do skutecznego wyleczenia. Bez odpowiedniej diagnozy nic nie można zrobić. Ani rehabilitant ani masażysta nie podejmie się leczenia kręgosłupa
Większość bólów kręgosłupa spowodowanych jest naciskiem uszkodzonych dysków, ucisk na zakończenia nerwowe, osteoporoza, choroba Pageta, stany zapalne, infekcje, podrażnienie stawów. Przyczyn może być na prawdę o wiele więcej, dlatego ważne jest aby dotrzeć do samego źródła bólu.
Leczenie kręgosłupa poprzez masaż leczniczy jest jedną z możliwości, jakie warto rozważyć.a masaż leczniczy może być stosowany równocześnie z rehabilitacją, jako jej idealne uzupełnienie.  Kiedy przepisane środki farmakologiczne nie działają i ciąży na nas widmo operacji, warto rozważy zastosowanie masaży. Znane już od ponad 4 tys. lat, pomogły wielu osobom odzyskać siłę oraz pozbyć się uciążliwego bólu
Pamiętajmy aby uzyskane efekty były długotrwałe, ważne jest aby nie wchodzić znów do tej samej rzeki. Zmiana przyzwyczajeń oraz pracy jest bardzo istotna. Żadna metoda nie będzie skuteczna w 100% jeżeli będziemy popełniać te same błędy.
Leczenie kręgosłupa masażami wymaga systematyczności, wytrwałości oraz silnej osobowości. Wiara w powodzenie jest gwarantem w poprawę, to na niej opiera cały sukces leczenia.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 26 stycznia 2011

Witaminy a praca mózgu

Autorem artykułu jest Dawid Pisarski

Ważnym elementem odżywczym są dla naszego mózgu są witaminy. Naukowo dowiedziono, że osoby z wysokim poziomem witamin B1, B2, B12 są zdolne do większego wysiłku umysłowego.
Witaminy korzystnie wpływają na pracę mózgu, gdyż przyczyniają się do rozkładu aminokwasu homocysteiny, który komplikuje transport krwi do mózgu. By lepiej zapamiętywać i odtwarzać informacje oraz na szybszą koncentrację, powinniśmy spożywać produkty zawierające witaminę B1, B2, B12 oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Witamina B1 przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia, nastroju oraz usuwa zmęczenie. Jej brak powoduje kłopoty z myśleniem, odczuwanie niepokoju czy niepewności. Dzienną dawką jakiej potrzebujemy jest 2,0 mg, jednak spożywanie słodyczy lub stres powodują, że zapotrzebowanie na tą witaminę jest większe.Witaminę B1 w największych ilościach znajdziemy w produktach zbożowych, mięsie (szczególnie wieprzowinie) oraz w roślinach strączkowych np. grochu czy fasoli
Witamina B2 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu. Jej niedobór przejawia się w uczuciu piekących oczu czy łuszczeniu się czoła (przyczynia się także do tłuszczących się włosów). Dzienna dawka nie powinna przekraczać 2,5 mg na dzień. Przyjmujemy ją wraz z z mlekiem i jego przetworami oraz podrobami czy drożdżami piekarskimi, które są bogatym źródłem witaminy B1.
Witamina B12 przyczynia się do poprawy pamięci i koncentracji. Jej niedobór powoduje zaburzenia neurologiczne, osłabienia czy nawet utratę pamięci. Dziennie powinniśmy spożywać jej 3 mcg. Bogatymi źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego (nerki, wątroba, serce) a także chude mięsko, jajka i ryby.
Witamina E chroni organizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami czy promieniowaniem. Dzięki niej odczuwamy pozytywną energię, chęci do życia, rześkość. Jej niedobór osłabia mięśnie szkieletowe i wzrok oraz powoduje rozdrażnienie. Nasz organizm potrzebuje ok. 2,0 mg witaminy E na dzień. Oleje roślinne (słonecznikowy, arachidowy), orzech laskowy, płatki owsiane, szparagi, szpinak, żółtko jajka.
Witamina C pobudza aktywność komórek mózgowych, ułatwia szybkie uczenie się, poprawia samopoczucie. Objawem niedoboru tej witaminy może być np. krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów. Potrzebujemy jej 120 mg na dzień – jednak należy pamiętać, że witaminę C niszczy wysoka temperatura. Wiele czynników (stres, używki) powoduje, że powinniśmy zwiększyć dawkę nawet do 1000 mg na dzień! Ponieważ organizm nie magazynuje witaminy C ważne jest jej systematyczne przyjmowanie. Świeże owoce i warzywa są głównym źródłem witaminy C. Największe jej ilości znajdziemy w truskawkach, malinach, porzeczkach, szpinaku, brukselce, papryce

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.

Jak wykonać relaksacyjny masaż pleców?

Autorem artykułu jest Piotr 

Jedną ze skuteczniejszych metod relaksu, taką, która pozwala uwolnić się  od zdecydowanej większości problemów jest klasyczny masaż relaksacyjny.  Dobrze zrobiony sprawia, że człowiek czuje się zdecydowanie lepiej,  wypoczęty, jakby cały ciężar, jaki odczuwa został zdjęty z barków.
Dlatego ludzie, którym na sobie zależy lubią robić właśnie takie prezenty jak masaż pleców,co oczywiście wymaga zaangażowania. Nie każdy też potrafi dobrze wykonać taki masaż. Co nie zmienia faktu, że kiedy się postara może się dowiedzieć jak taki masaż wykonać i przez praktykę się go nauczyć. Wystarczy, że sięgnie do takiego źródła internetowego, w którym znajdzie odpowiednie porady dotyczące kwestii organizowania i wykonywania samodzielnie masażu. Kiedy już człowiek się przekona, że masaż pleców wcale nie jest taki trudny do nauki zacznie z przyjemnością rozwijać w sztuce masowania.
Masowanie dzieli się na kilka etapów, z których nie powinien masujący żadnego pomijać tak by faktycznie planowany relaks został uskuteczniony.
Pierwszą fazą każdego masażu jest głaskanie, wzdłuż i w poprzek osi ciała. W zależności od tego, jaki jest cel masażu czy pobudzenie czy raczej zrelaksowanie, głaskanie powinno być odpowiednio albo silniejsze albo bardzo delikatne, (ale niełaskoczące).
Samo masowanie pleców wykonywać najlepiej na zasadzie kolistych ruchów dłońmi, mała kółka w każdym masowanym punkcie przynajmniej 3 razy. Podczas nich stosuje się stopniowany nacisk, czyli od najdelikatniejszego do najsilniejszego.
Wykonując masaż pleców warto też pamiętać o samym kierunku masowania, czyli, gdzie się zaczyna a gdzie kończy. Najlepiej zaczynać masowanie w dole pleców i przesuwać się konsekwentnie w górę aż do linii barków.
Technik masowania jest całkiem sporo, oczywiście osoba, która wykonuje masaż amatorsko nie musi się ich wszystkich dokładnie uczyć. Wystarczy, że korzystając ze strony, na której znajdują się porady dotyczące masowania zapamięta kilka podstaw.
Przede wszystkim powinien każdy, kto się zabiera za masowanie zapamiętać, że używać należy więcej niż tylko palców. Jeżeli masuje się angażując tylko palce masujący może szybko poczuć ból mięśni dłoni. Dlatego masując powinno się używać całych dłoni, kiedy stosuje się różne techniki jak ugniatanie czy też rolowanie
Masując nie powinien się nikt bać, że zrobi masowanej osobie krzywdę, że uszkodzi mięśnie czy w jakiś inny sposób przyczyni się do pojawienia problemu. Jeżeli tylko jest wykonywany prawidłowo i z namysłem nie ma przyczyny, dla której miały by pojawić się efekty uboczne.
Chyba jedną z najbardziej znanych technik masażu jest oklepywanie, czyli szybkie energiczne uderzanie otwartymi dłońmi w powierzchnię pleców. Jednakże nie jest to zalecane na koniec masażu. Tu wszystkie porady brzmią podobnie, że masaż pleców kończy się relaksującym głaskaniem. Nie ma sensu pobudzać ciała, które zostało właśnie „uśpione” przez dobrze wykonany masaż.
Masażu można się „nauczyć” czytając szereg informacji ale nic nie zastąpi praktycznego sprawdzenia posiadanej wiedzy.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Żyjmy zdrowiej

Autorem artykułu jest Michał  Cieśla

Słów kilka o tym, czy należycie dbamy o swoje zdrowie. Czy zastanawialiście się kiedyś czy tryb życia jaki prowadzicie pomaga organizmowi czy też sprawia, że jest on osłabiony i z roku na rok dużo mniej wydolny? Może czas coś zmienić w naszym życiu?
Szlachetne zdrowie
nikt się nie dowie,
jako smakujesz,
aż się zepsujesz
Powyższy fragment fraszki Jana Kochanowskiego "Na zdrowie" jest z pewnością wszystkim świetnie znany. Mimo, iż utwór liczy już sobie kilkaset lat, wciąż emanuje swoją ponadczasowością. Zdrowie nasze, członków naszej rodziny czy przyjaciół jest nieustannie przedmiotem naszego zainteresowania. Wszyscy życzymy sobie wzajemnie dużo zdrowia w trakcie różnego rodzaju uroczystości, czy też podczas składania świątecznych życzeń
Niestety życzenia zdrowia, które składamy lub też otrzymujemy to jedynie miłe słowa. To w naszych rękach leży stan naszego organizmu. Co powinniśmy zatem zrobić, aby być zdrowszymi? Moim zdaniem na początku należy przemyśleć następujące kwestie:
-  jak obecnie wygląda tryba naszego życia?
-  jakich zmian mógłbym dokonać?
Oczywiście na te pytania nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Pomyślmy jednak czy przejawiamy jakikolwiek typ wzmożonej aktywności fizycznej, czy palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, a nawet czy chodzimy w czapce w mroźne dni etc. Po dogłębnym przeanalizowaniu tematu z pewnością znajdziemy u siebie pewne zachowania, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Gdy mamy już rozeznanie, możemy skoncentrować się na zmianach niewłaściwych zachować lub też na wprowadzeniu do naszego życia całkiem nowych, zdrowych rozwiązań. Co możemy zmienić? Przejdźmy do przykładów. Wielu z nas, mieszkając w dużych miastach do pracy dojeżdża samochodami, choć odległość do pracy jest stosunkowo niewielka. Zwykle jadąc do pracy i wracając stoimy w długich korkach. Pomyślmy czy nie  lepiej byłoby wybrać komunikację miejską połączoną ze spacerem lub też dojazd do pracy rowerem w pogodniejsze dni. Może zamiast jechać na małe zakupy samochodem, moglibyśmy przejść się do osiedlowego sklepu? A może zdrowa dieta?
Jestem przekonany, że każdy z nas jest w stanie znaleźć przynajmniej kilka sposobów, aby prowadzony tryb życia stał się zdrowszy, nawet bez specjalnych wyrzeczeń czy utrudnień w naszej egzystencji. Pamiętajmy, iż inwestycja w nasze zdrowie nie jest obarczona żadnym ryzykiem, a jedynie przysporzy nam samych korzyści.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Metabolizm i przemiana materii

Metabolizm i przemiana materii
Autorem artykułu jest elka 74

Co to jest metabolizm ?  Prawda i mity o metabolizmie. Co możemy zrobić , żeby zwiększyć przemianę materii ? Kilka wskazówek na utrzymanie szybkiego metabolizmu.
Metabolizmem nazywamy wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie, które mają na celu utrzymanie życia - pozwalające nam oddychać, pompować krew, myśleć...  Przemiana materii to ilość kalorii, którą spalamy każdego dnia - jest bezpośrednio związana ze składem ciała. Nasze ciało składa się z tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej (kości , płyny, tkanki, mięśnie). Każdy kilogram masy beztłuszczowej spala około 28 kalorii dziennie. Tkankę beztłuszczową buduje między innymi tkanka mięśniowa. Masa mięśniowa spala kalorie i nagromadzoną tkankę tłuszczową, zamieniając je na energię. Trening siłowy i spożywanie dużej ilości białek dziennie jest istotne do utrzymania masy mięśniowej, a tym samym dobrego stanu zdrowia i efektywnej kontroli wagi.
Prawdą jest, że metabolizm ulega spowolnieniu wraz z wiekiem. Gdy robimy się starsi mamy tendencję do uprawiania mniej sportu lub robimy to mniej intensywnie, a to oznacza mniej spalonych kalorii. Kiedy spada nasza aktywność może pojawić się problem spadku masy mięśniowej. Co z kolei prowadzi do obniżenia szybkości przemiany materii. Ćwiczenia pomogą zachować lub odbudować masę mięśniową, co pozwoli opanować przybieranie na wadze.
Wszyscy znamy osoby , które jedzą co chcą i nigdy nie tyją. Osoby takie, najprawdopodobniej dokonują zdrowych, względnie niskokalorycznych wyborów w sposób całkiem naturalny. Wiele z tych osób po prostu dużo się rusza w ciągu dnia, częściej chodzą , wstają od biurka, żeby rozprostować nogi.....Możemy zauważyć, że osoby tęższe siedzą spokojnie i prawie się nie ruszają, a osoby szczupłe często gestykulują lub chociażby machają nogą.
Mitem jest, że jedzenie grejpfruta przyśpieszy metabolizm. Czasem zaleca się jedzenie grejpfruta z każdym posiłkiem. Jest to po prostu niskokaloryczne pożywienie, które wypełnia żołądek. Może pomóc schudnąć, ale nie przyśpieszy metabolizmu.
Żeby utrzymać szybki metabolizm: - Ćwicz  codziennie 30 minut  - Nie jedz mniej niż 1200 kalorii dziennie - Nigdy nie rezygnuj ze śniadania - Miej pod ręką zdrową przekąskę białkową            
---
   www.elka.studiozdrowia.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nasze zdrowie a masaż ciała


Kręgosłup to filar naszego zdrowia, jest on niezbędny do życia i powinniśmy o niego dbać aby służył nam jak najdłużej. W dzisiejszych czasach większość z nas spędza czas w pozycji siedzącej, czy to w pracy, czy w domu przed telewizorem lub komputerem. Taka pozycja  nie wpływa korzystnie na nasz kręgosłup i nasze zdrowie. Powoduje to zmiany  na różnych jego odcinkach. Począwszy od szyjnego , piersiowego i lędźwiowego. Odczuwamy coraz częściej bóle głowy, karku, pleców, z czasem również odczuwamy coraz częściej znużenie, ogólne wyczerpanie i zaburzenia  w pracy naszego organizmu.
Najprostszym sposobem aby temu zapobiec jest stosowanie już od najmłodszych lat nawyku wykonywania  ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie oraz prawidłowa postawa podczas siedzenia lub wykonywania różnych czynności. Ale jest to dosyć trudne, i co robić gdy zmiany te już nas dopadły.
Wówczas stosujemy najczęściej tabletki przeciw bólowe bo to najprostszy sposób aby poczuć się lepiej. Takie podejście nie jest złe lecz po pewnym czasie zacznie nam dokuczać ból żołądka i wątroby.
Możemy również stosować naturalne sposoby leczenia takie jak masaże  i to jest jedno z lepszych rozwiązań przynajmniej dla naszego organizmu.
Pojęcie masaż  pochodzi od greckiego słowa „massein” , które oznacza w przybliżeniu ugniatanie. Pierwsza wzmianka o masażu pochodzi z papirusów egipskich 5000 lat p.n.e..
Fizjologiczne i psychologiczne zalety masażu zaczęto doceniać w czasach starożytnych. W kronikach historycznych znajduje się notatka, że Juliusz Cezar, cierpiący na rwę kulszową leczony był masażem z zastosowaniem głaskania, szczypania i ugniatania. Stąd wniosek ,że już w starożytności rozumiano jaką wartość ma masaż i stosowano go jako zabieg leczniczy, sportowy i kosmetyczny.
W Światowym Muzeum Masażu w Spokane, w stanie Waszyngton, znajduje się liczna kolekcja wykorzystywanych do terapii masażu różnego typu urządzeń masujących. Najwcześniejsze formy naukowych oddziaływań mechanicznych wykorzystywały technikę wibracji. Innym sposobem wytwarzania drgań wibracyjnych było umieszczanie pacjentów na zwierzętach, koniach , mułach lub przejażdżka w wozie o nierównych kołach przez kamienny bruk. Takie metody były stosowane do XIX wieku. Pierwsze urządzenie wibracyjne stworzone do masażu, nazwano „wibrator do masażu” nie był to typowy wibrator , a urządzenie do rolowania ciała zbudowane z kulek zamieszczonych miedzy uchwytami. W 1875 roku pojawiły się urządzenia do masażu napędzane parą. Większość tych urządzeń wykonywała oklepywanie i wibracje.
Rozwój chemii i farmacji przyćmił znaczenie naturalnych metod leczenia. Dopiero w dzisiejszych czasach zauważamy wielki renesans naturalnych metod leczenia, a między innymi i masażu.
Mamy różne rodzaje masażu:
- masaż klasyczny, segmętaryczny, refleksoterapia, akupresura, termo terapia.
Zachęcam do korzystania z tego rodzaju  masaży i zabiegów    one korzystne dla poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.