Autorem artykułu jest Twoje Zdrowie
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest powszechne i dotyczy całego świata. Przyjmuje się, że około 30-70% mieszkańców danego kraju jest zakażonych, chociaż często nie zdają sobie oni z tego sprawy. Dzieje się tak dlatego, iż zakażenie bardzo często jest bezobjawowe.
W jaki sposób następuje zakażenie?
Zakażenie Helicobacter pylori następuje najczęściej w dzieciństwie drogą pokarmową i zazwyczaj bakteria utrzymuje się w naszym organizmie do końca życia. Podczas osiedlania się bakterii w żołądku osoby zakażonej może ona odczuwać objawy, które mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi związanymi z przewodem pokarmowym. Objawy te ustępują po kilku dniach przez co zazwyczaj nie dochodzi do wykrycia bakterii.Jak jest związek Helicobacter pylori z chorobą wrzodową?
Uznano, iż bakteria ta jest najważniejszym (jednak nie jedynym) czynnikiem, który powoduje powstanie choroby wrzodowej. Przyjmuje się, że około 10% osób zakażonych Helicobacter pylori cierpi na chorobę wrzodową.
Jakie są sposoby wykrycia bakterii?
Istnieją zarówno nieinwazyjne, jak i inwazyjne sposoby wykrycia zakażenia Helicobacter pylori. Do sposobów nieinwazyjnych zalicza się: test oddechowy, test serologiczny oraz test na obecność antygenów helicobacter pylori w stolcu. Do sposobów inwazyjnych zalicza się: test ureazowy, badanie histopatologiczne oraz hodowlę bakteryjną.
Jakie są metody leczenia?Leczenie Helicobacter pylori ma na celu usunięcie bakterii z oragnizmu. Bardzo często zdarza się , że po jej wykryciu leczenie jej nie jest zalecane, gdyż w większości wypadków zakażenie jest bezobjawowe.W przypadku, gdy wymagane jest leczenie pacjent poddawany jest leczeniu trójskładnikowem. Leczenie to składa się z dwóch antybiotyków oraz inhibitora pompy protonowej IPP. Długość leczenia wynosi zazwyczaj od siedmiu do czternastu dni.
---
Artykuł pochodzi z serwisu
http://artelis.pl/artykuly/24993/zakazenie-helicobacter-pylori
www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz