wtorek, 17 grudnia 2013

Bóle migrenowe


           
Bóle migrenowe

 Autor: Bartosz Nowak

Mamy tutaj bowiem do czynienia z problemem głęboko idiopatycznym, czyli takim, którego dokładne przyczyny nie są znane. Prawda jest taka, że nawet ogólne uwarunkowania tej przypadłości na razie jesteśmy w stanie określać tylko i wyłącznie w sposób dalece spekulatywny.

Objawy migreny

Często mówimy, że mamy migrenę, kiedy boli nas głowa. W dziewięciu przypadkach na dziesięć mijamy się z prawdą, chociaż oczywiście nie robimy tego celowo. Migrena to faktycznie ból głowy, ale nie każdy ból głowy to migrena. Bóle migrenowe dotykają głównie kobiet, ale bynajmniej nie jest to przypadłość, którą dałoby się określić jako kobiecą. U obu płci objawia się tak samo poprzez silne lub bardzo silne bóle głowy często powodujące także zawroty głowy, problemy ze skupieniem się i dolegliwości ogólnosystemowe, takie jak problemy żołądkowe. Przypadłość ta pojawia się falami – w formie ataków. Większość osób potrafi przeczuć ich nadejście na około pół godziny przed ich wystąpieniem i potrafi podejmować kroki zaradcze, o czym napiszemy później. Atak migrenowy może trwać od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu godzin i w jego czasie nie da się funkcjonować. Wiele osób nie może też zasnąć nawet przy atakach obejmujących dwie doby.


Istota migreny


Wskazywanie na jedno podłoże migreny byłoby dzisiaj zgadywaniem. To samo zresztą można powiedzieć o opisywaniu samego jej przebiegu, ponieważ nie rozumiemy jeszcze procesu wywołującego napady bólu. Wiemy tylko, że przyczyniać się do niego mogą różnego rodzaju substancje. Nie chodzi tu o toksyny i trucizny, ale o rzeczy tak błahe, jak niektóre niedrażniące przyprawy, czekolada, kawa, niektóre potrawy, orzechy… Lista jest bardzo długa i zazwyczaj skrajnie zróżnicowana osobniczo. Wiele osób raportuje też koincydencję ataków migreny z różnymi dźwiękami, zapachami, a nawet z towarzystwem określonych osób czy zwierząt, chociaż nie udało się jak na razie uchwycić tutaj zależności przyczynowo-skutkowej.


Najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że migrena jest następstwem problemów układu krwionośnego w obrębie mózgu, w tym także tętnic szyjnych. Naukowcy podejrzewają, że wpływ na jej rozwiniecie się ma wieloletnie siedzenie w niewłaściwej pozycji lub długie stanie. Osoby przechodzące ataki bardzo często radzą sobie z nimi poprzez ułożenie ciała w pozycji dla nich idealnej, co często daje efekt bardzo dziwny, ze względu na różnorodność takich ułożeń ciała.


W ten sposób łączy się migrenę z kręgosłupem, rdzeniem kręgowym i nerwami obwodowymi, a także z układem krwionośnym je zaopatrującym. Trzeba jednak zawsze podkreślać, że wszystko to ma cały czas charakter spekulacji i chociaż na pewno coś tu jest na rzeczy, nie jesteśmy w stanie określić, jaka część zdobytej wiedzy jest prawidłowa.



 Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
     numer seryjny:52b09a2b-32e8-4d96-9c70-050c5bef4303
       

piątek, 6 grudnia 2013

Podstępny charakter chorób kręgosłupa


           Autor: Bartosz Nowak
Bóle kręgosłupa bardzo rzadko rozwijają się drogą od drobnych dolegliwości przez wyraźny dyskomfort, aż do poważnych kłopotów. Zazwyczaj jest tak, że nagle coś zaczyna boleć i po chwili problem staje się nie do zniesienia.Często pojawiają się bardzo drobne, incydentalne oznaki rozwijającego się powoli procesu chorobowego: delikatne kłucie, uczucie pieczenia w plecach, sztywność przy wstawaniu i lekkie mrowienie w kończynach. Zwykle jednak <strong>bagatelizujemy takie błahostki i zrzucamy je na karb zbyt długiego siedzenia, traktując dolegliwości jako coś całkowicie przelotnego.
Przebudzenie jest bolesne.Dosłownie
.Mechanizm rozwoju stanów bólowych
Ból, nie tylko w okolicach pleców, zawsze jest objawem stanu chorobowego, nigdy chorobą samą w sobie. Jest to informacja płynąca od naszego organizmu, że coś jest nie tak i należy działać w celu wyeliminowania czynnika patologicznego. W przypadku kręgosłupa mamy niestety bardzo nieprzyjemną sytuację, ponieważ nasze plecy cechuje bardzo daleko idąca zdolność do adaptacji. Oznacza to, że patologiczna sytuacja nie powoduje od razu bólu, lecz przekształca nasz kręgosłup tak, by był on w stanie zapewnić nam podparcie także w ekstremalnych dla siebie warunkach. W żargonie medycznym nazywa się to kompresją kręgów i powodowane jest w ujęciu fizjologicznym przez powstanie w obrębie kręgosłupa mechanizmów dźwigni. Dodatkowe siły tym wywołane odkształcają struktury kręgosłupa, które zaczynają budować dla siebie nowe patologiczne systemy podparcia
Ból to oznaka, że jest już źle.Nasz kręgosłup jest tworem ewolucyjnie skończonym i kompletnym, co oznacza, że jakiekolwiek nowe naciski i zwyrodnienia muszą w jego obrębie powodować podrażnienia delikatnych struktur tam obecnych: dysków międzykręgowych, mięśni, tkanek łącznych i nerwów. W ciężkich przypadkach mamy też uszkodzenia samych kości. Naturalną reakcją organizmu w takim przypadku jest powstanie stanu zapalnego, co w parze z napuchnięciem objętych stanem zapalnym tkanek, powoduje powstanie silnego bólu. Walka z nim jest niezwykle trudna, ponieważ mamy już często do czynienia z nieprawidłową budową kręgów i ich niewłaściwym wobec siebie ustawieniem. Efektem tego jest postępująca kompresja, silniejszy stan zapalny, gorszy ból i coraz szybsze rozwijanie się często nieodwracalnych zmian w strukturze kręgosłupa. Mówiąc krótko, ból jest efektem pojawiania się stanów zapalnych, a one występują, kiedy jest już źle.
Ograniczanie bólu i cofanie zmian
Na początku rozwoju problemu, w jego fazie z grubsza bezobjawowej, można cofnąć zmiany chociażby poprzez zapewnienie odpowiedniej pozycji w czasie długotrwałego siedzenia albo poprzez zmianę trybu życia i intensywne korzystanie z najzdrowszych dla pleców spacerów. Te same działania na późniejszych etapach problemu przynoszą ulgę, ale niestety zwykle potrzebna jest już interwencja lekarza połączona z leczeniem przynajmniej farmakologicznym, a także odpowiednią rehabilitacją.Bartosz Nowak - Więcej informacji na temat chorób kręgosłupa oraz produktów zmniejszających ból pleców na stronie http://www.ulgadlakregoslupa.pl

Ulga Dla Kregoslupa.pl http://www.ulgadlakregoslupa.pl
http://artelis.pl/artykuly/58149/Podstepny-charakter-chorob-kregoslupa"
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.